FILMY

Władca łódzkiego getta

Chaim Mordechaj Rumkowski

Chaim Mordechaj Rumkowski był w czasie II wojny światowej szefem łódzkiego getta. Jego rządy w łódzkim getcie były naznaczone przemocą i terrorem. Rumkowski realizując politykę Niemców  organizował deportacje mieszkańców łódzkiego getta do obozów zagłady. Nie miał najmniejszych zahamowań, aby umieszczać w nich dzieci. Tłumaczył to tym, że ocaleją inni mieszkańcy łódzkiego getta. Tą historię warto poznać, bo stawia fundamentalne pytanie o to czy można poświęcić życie jednych w imię ratowania życia drugich. Mój film o Rumkowskim  zatytułowałem „Władca getta” bo tak go właśnie nazywali mieszkańcy łódzkiego getta!

Jeśli podobała się Państwu moja filmowa opowieść, zapraszam w każdy piątek o 20:00. Proszę ponadto o subskrypcję mojego kanału na YouTube, za co góry dziękuję.

Za tydzień opowiem Państwu o kulisach podpisania układu Sikorski – Majski, który przywracał polsko – sowieckie stosunki po tym, jak 17 września 1939 r. Sowieci napadli na Polskę i zajęli jej terytoria na Wschodzie. Ten film zatytułowałem “Przegrany układ”.