Komunistyczna Polska

25,90 

CD 4 pt. „Komunistyczna Polska” zawiera 13 audycji (trwających w sumie 76 minut i 37 sekund) i dotyczy wydarzeń i zjawisk, jakie miały miejsce w okresie komunistycznej Polski (1944-1989). Dominującym wątkiem jest sprawa różnych form oporu Polaków przeciwko komunistycznemu systemowi.

ZAKAZANE HISTORIE to seria pięciu płyt CD z audycjami, które w syntetyczny i ciekawy sposób prezentują nieznane, bądź celowo przemilczane, wydarzenia XX-wiecznej historii Polski. W sumie całą seria wydawnicza liczy 65 wciągających audycji, które trwają ponad 6 godzin. Na każdej z płyt jest poruszana nieco inna tematyka.

3 w magazynie

SKU: ZHCD4 Kategorie: , Tagi: ,

Opis

Komunistyczna Polska

to czwarta płyta z cyklu ZAKAZANE HISTORIE

Komunistyczna Polska była państwem na czele którego stali ludzie wskazani przez Sowietów. Bolesław Bierut, prezydent komunistycznej Polski jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem kolaboracji. Komunistyczna Polska represjonowała tych, którzy nie godzili się ze zniewoleniem. Stworzyła do tego cały aparat represji, którego ofiarami były tysiące Polaków. Opowiadam o tym jak rzeczywiście ten aparat został stworzony i jakich zbrodni się dopuścił. Mówię o „Żołnierzach Wyklętych”, największych ofiarach wspomnianego aparatu represji, którzy jako pierwsi wypowiedzieli posłuszeństwo komunistycznej Polsce. Opowiadam także o tym jak Polacy bronili swojej wiary w czasach komunistycznej Polski. Walka o nowe kościoły, a potem wojna o krzyże w miejscach publicznych były właśnie jednym z przejawów tej obrony. Obalam również słynny mit gierkowskiej dekady sukcesu, która wpędziła nas w głęboki gospodarczy kryzys, którego skutki ciągnęły się jeszcze w czasach wolnej Polski. Moja opowieść ma swojego specjalnego bohatera. To Jan Paweł II, bez którego nie byłoby moralnej odnowy Polaków i bez którego nie narodziła by się „Solidarność”. Powracam także do operacji stanu wojennego, który komunistyczne władze wprowadziły w całym kraju w grudniu 1981 r. depcząc we ten sposób wszelkie prawa Polaków i ich marzenia o wolności. Mówię również o tym skąd Polacy czerpali wiedzę o wydarzeniach w kraju i na świecie w czasach panowania komunistycznego systemu. Co ciekawe „wrogie zagraniczne rozgłośnie” to temat, którego nadal nie ma w polskiej historii, a przecież bez nich trudno byłoby Polakom przetrwać mroczne czasy komunistycznej Polski.

A oto pełna lista audycji (i czas ich trwania):

 1. Dyktator stalinowskiej Polski (5:13)
 2. Żelazna gwardia komunistów (4:46)
 3. W okowach komunistycznej cenzury (6:26)
 4. W służbie komunizmowi (4:12)
 5. Zbrodnie komunistycznej Polski (5:52)
 6. Żołnierze wyklęci (6:37)
 7. Wojna o kościoły (4:46)
 8. Gierkowska dekada „sukcesu” (6:46)
 9. Słowa, które przebudziły Polaków (5:04)
 10. Bunty Polaków w PRL (6:38)
 11. Operacja „stan wojenny” (5:22)
 12. Polska wojna o krzyże (5:01)
 13. Wrogie rozgłośnie (5:41)

Wysłuchaj fragmentów audycji z płyty nr 4 – “Komunistyczna Polska”

Informacje dodatkowe

Waga 54 g
Wymiary 138 × 125 × 6 mm